Pielęgnacja suchych włosów

zdjęcie pielęgnacji suchych blond włosów

Wydawałoby się, że codzienna pielęgnacja włosów sprawia najwięcej trudności paniom, które zmagają się z problemem nadmiernego przetłuszczania włosów. Tymczasem okazuje się, że pielęgnacja suchych włosów sprawiaja na co dzień równie dużo trudności.

Przesuszone, łamliwe, szorstkie w dotyku, pozbawione blasku i elastyczności – nie tylko wyglądają mało estetycznie. Są trudne w układaniu, ale pozostają też bardzo podatne na zniszczenia. Jak zatem pielęgnować suche włosy, by przywrócić im zdrowy wygląd?

Przyczyny suchych włosów

Suche włosy bardzo łatwo można pomylić ze zniszczonymi – przesuszone na całej długości, matowe, szorstkie i łamliwe. Sprawiają wrażenie uszkodzonych zbyt intensywnymi zabiegami fryzjerskimi. Oczywiście, bardzo często stają się one takie w wyniku rozjaśniania włosów czy trwałej ondulacji. Jednak zazwyczaj jest to po prostu efekt zaburzonej pracy gruczołów łojowych na skórze głowy. Produkcja zbyt małej ilości sebum powoduje, że nie jest ona wystarczająca, by odpowiednio natłuścić włosy na całej ich długości. Jest to problem, który zawsze dotyka panie o kręconych włosach. Ciężko jest pokonać drogę z taką ilością “zakrętów”, dlatego przetłuszczają się one zwykle tylko u nasady. Skłonność do suchych włosów może być przez nas dziedziczona genetyczne. Może się również pojawiać się w momencie, gdy w naszym organizmie zachodzą wyraźne zmiany hormonalne. Hormony mają ogromny wpływ zarówno na kondycję naszej skóry, jak i włosów.

Mycie włosów suchych

  • Właściwą pielęgnację włosów suchych należy zacząć od ich mycia. Z takim typem włosów należy obchodzić się bardzo delikatnie – nie tylko poprzez stosowanie łagodnych preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów, ale też przeprowadzając sam zabieg mycia włosów z dużą ostrożnością.
  • Suche włosy, jeżeli nie mają zbyt dużych skłonności do przetłuszczania się u nasady, warto myć raz na kilka dni – częste mycie przy użyciu ciepłej lub gorącej wody może je dodatkowo przesuszać.
  • Mycie suchych włosów powinno polegać na delikatnym masażu skóry głowy – nigdy intensywnym tarciu! W ten sposób można bardzo łatwo je uszkodzić.
  • Umytą głowę należy jedynie delikatnie osuszyć ręcznikiem – mokre włosy są jeszcze bardziej podatne na zniszczenia, dlatego należy stanowczo unikać ich mocnego wycierania w jakikolwiek materiał.
  • Szampon do włosów suchych musi być wzbogacony silnymi substancjami nawilżającymi, ale zdecydowanie pozbawiony alkoholu – może on tylko nasilić przesuszanie się skóry głowy.
  • Po umyciu głowy należy aplikować wybraną odżywkę do włosów suchych – ułatwi ona ich rozczesywanie, a tym samym zapobiegnie łamaniu się włosów.

Maseczka na włosy

Odpowiednia pielęgnacja suchych włosów nie polega wyłącznie na właściwym sposobie ich mycia czy układania. Jest to również przede wszystkim intensywne nawilżanie i odżywianie. W tym przypadku szczególnie ważne jest regularne stosowanie maseczek na włosy, wzbogaconych odżywczymi olejkami, minerałami oraz keratyną. Takie kosmetyki dokładnie nawilżą i wzmocnią włosy, a także przywrócą im utracony blask. Skuteczną w działaniu maskę do włosów suchych znajdziemy w ofercie marki Vichy. Posiada ona w swoim składzie olejek ze słodkich migdałów, który odżywia i wzmacnia włosy. Olejek z dzikiej róży ma działanie kojąco-nawilżające. Zaś kompleks keratynowy, który odbudowuje zniszczoną strukturę włosa.

Ograniczania w stylizacji włosów suchych

Przy suchych włosach należy bardzo mocno ograniczyć stylizację włosów lub całkowicie z niej zrezygnować. Bliski kontakt z gorącym powietrzem, pochodzącym z suszarki, prostownicy czy lokówki, jeszcze bardziej je przesusza. Takie działanie zwiększa ich skłonności do łamania się. Trzeba być też bardzo ostrożnym przy samym czesaniu włosów. Szarpanie może dodatkowo uszkodzić ich delikatną strukturę. Dlatego warto wyposażyć się w szczotkę z naturalnego włosia, która dokładnie rozczesze włosy, ale nie spowoduje ich zniszczenia.