Włóczka do robienia na drutach to nie tylko kolor i grubość – poznaj różne rodzaje włóczki

Włóczka do robienia na drutach

Lubisz w wolnej chwile porobić na drutach? Doskonale. Ta forma aktywności polecana jest szczególnie osobom żyjącym w ciągłym biegu, stresie. Pozwala oderwać się od wszystkiego i skupić się na najbliższym ruchu drutów. Jeśli masz już za sobą wykonanie na drutach pierwszych rzeczy i czujesz się na siłach, aby pójść o krok dalej, zapraszam Cię do lektury poniższego tekstu, który w całości poświęcimy włóczkom, bez których żaden szalik, czapka by nie powstały.

Dlaczego włóczki do robienia na drutach są tak ważne?

Włóczka to podstawowy materiał, z którego tworzymy nasze robótki ręczne. To od niej zależy nie tylko wygląd, ale także jakość, trwałość i komfort noszenia naszego swetra czy szalika. Włóczka wpływa m.in. na to, jak łatwo i przyjemnie robi się na drutach, jak wygląda splot i faktura danej rzeczy i jak zachowuje się ona po praniu. Odpowiednio dobrana włóczka odpowiada też za to, jak wykonana przy jej użyciu odzież dopasowuje się do ciała, jak reaguje na temperaturę. Już ten krótki wstęp ukazuje, jak ważny jest odpowiedni dobór włóczki.

Czym różnią się między sobą poszczególne włóczki?

Włóczki do robienia na drutach różnią się między sobą pod wieloma względami m.in.:

1. Pochodzeniem:
– ze zwierząt (np. wełna, moher, jedwab)
– z roślin (np. bawełna, len, bambus)
– syntetyczne (np. akryl, poliester, wiskoza).

Pochodzenie, skład włóczki wpływa bezpośrednio na jej właściwości, takie jak miękkość, sprężystość, wytrzymałość, połysk, ciepłota, oddychalność, alergiczność, łatwość prania i pielęgnacji.

2. Grubość
Włóczki mogą być cieńsze lub grubsze, w zależności od tego, ile włókien jest skręconych ze sobą. Grubość wpływa na to, jak gęsty i ciężki jest szalik, czapka, sweter itd. Grubość włóczki jest zazwyczaj podawana na opakowaniu wraz z zalecanym rozmiarem drutów i liczbą oczek, rzędów na próbkę.

3. Kolor
Włóczki dostępne są w bardzo bogatej gamie kolorystycznej, co ułatwia realizację niemalże każdego pomysłu. Kolor danego rodzaju włóczki jest zazwyczaj podawany na opakowaniu partii, z której pochodzi. To ważne, aby kupować włóczkę z tej samej partii, ponieważ mogą występować drobne różnice w odcieniu między nimi, które mogą okazać się istotne na gotowym swetrze.

Jakie włóczki warto kupić rozpoczynając dopiero swoją przygodę z drutami?

Osoby, które dopiero rozpoczynają robić na drutach, powinny kupić takie włóczki, które będą łatwe w pracy, niedrogie i uniwersalne. Oto nasze trzy propozycje:

– włóczka akrylowa – należy do rodzaju syntetycznych. Jest bardzo popularna z kilku powodów. Jest tania, trwała, miękka, elastyczna, dobrze sprawdza się w praniu i co ważne, jest łatwo dostępna.
– włóczka bawełniana – włóczka naturalna, która jest przyjazna dla skóry i środowiska. Jest miękka, chłonna, oddychająca i hipoalergiczna. Dostępna jest w wielu kolorach i grubościach.
– włóczka wełniana – również naturalna, jest ciepła, sprężysta, wytrzymała i przyjemna w dotyku. Nadaje się do robienia na drutach zimowych i jesiennych rzeczy, takich jak swetry, kardigany, czapki, szale, skarpety itp. Jest jednak nieco droższa, może być uczulająca i trudna w praniu.

Z jakich materiałów powstają tzw. luksusowe włóczki?

Luksusowe włóczki to takie, które powstają z wysokiej jakości, rzadkich lub egzotycznych włókien naturalnych, które nadają powstałym z ich użyciem przedmiotom niepowtarzalnego charakteru i komfortu. Do tej kategorii włóczek zaliczymy te:

– z kaszmiru – z wełny koziej, która jest bardzo miękka, delikatna, ciepła i lekka. Jest to jedna z najdroższych i najbardziej pożądanych włóczek na rynku,
– z jedwabiu – z nici jedwabników, która jest bardzo cienka, elastyczna, błyszcząca i gładka. Podobnie jak kaszmir to jedna z najbardziej szlachetnych włóczek na rynku,
– z alpaki – z wełny lam, które są spokrewnione z lamami. Jest bardzo miękka, ciepła, lekka i hipoalergiczna. Należy do najbardziej przyjaznych dla skóry i środowiska włóczek na rynku.

Podsumowanie

Jak widać włóczka do robienia na drutach to coś więcej aniżeli miękka i okrągła kulka. Od jej wyboru zależy w dużej mierze, jak będzie wyglądać i zachowywać się nasz sweter czy szal wykonany z jej użyciem. W sklepach z włóczkami mamy jednak tak szeroki asortyment, że każdy bez problemu znajdzie włóczkę potrzebną do tego, co akurat robi. Zawsze też warto podpytać obsługę sklepu, jeśli coś nie jest dla nas klarowne. Życzymy samych udanych zakupów i wspaniałych robótek ręcznych przy użyciu włóczek.