Ochrona włosów przed słońcem – sprawdzone sposoby

Ochrona włosów przed słońcem

Uwielbiamy kąpać się w blasku słońca. Jego promienie rozgrzewają i brązowią skórę. Stanowią jednak ogromne niebezpieczeństwo. Przeważnie, szczególnie latem, stawiamy na ochronę przeciwsłoneczną skóry, zapominając o tym, że włosy również potrzebują naszego wsparcia. Jak o nie zadbać? Sprawdź, na czym polega prawidłowa ochrona włosów przed słońcem.

Jakie włosy najmocniej odczują skutki działania promieni słońca?

Do Ziemi docierają trzy rodzaje promieniowania UV – UVA, UVB i UVC. Na szczęście trzecie, najbardziej niebezpieczne, jest pochłaniane przez warstwę ozonową. Nasze ciało jest więc narażone na pozostałe dwa rodzaje promieniowania.

Promienie UVA potrafią przenikać przez łuskę włosa do jego kory, niszcząc strukturę. Powodują uszkodzenia fotochemiczne (rozpad białek i melaniny), a tym samym płowienie koloru pasm i rozjaśnienie ich. Z kolei promieniowanie UVB działa jedynie na powierzchni włosów. Przede wszystkim może przyczyniać się do rozchylania łusek oraz utraty masy proteinowej, co skutkuje widocznym osłabieniem pasm i zwiększeniem ich skłonności do puszenia się.

Najwrażliwsze na działanie słońca są włosy ciemne, farbowane i wysokoporowate. Pod wpływem promieni mogą tracić blask i miękkość. Często stają się też nieprzyjemne w dotyku. Ciemne włosy są zbudowane w dużym procencie z aminokwasów (np. cysteiny), które wykazują silną wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Co więcej, farbowane i rozjaśniane pasma mogą szybciej żółknąć na słońcu.

Ochrona włosów przed słońcem – jak zabezpieczać pasma przed promieniowaniem?

W celu ochrony skóry przed słońcem sięgamy po kosmetyki z filtrami UV. Dlaczego nie postępujemy podobnie, jeśli chodzi o troskę o włosy? Takie produkty, dzięki filtrom fizycznym i chemicznym, będą odbijać i absorbować promienie słońca, zabezpieczając wnętrze pasm i łuski przed uszkodzeniami. Na co zwracać uwagę podczas wyboru kosmetyków do włosów? Po jakie warto sięgać?

Na rynku beauty jest naprawdę ogromny wybór produktów do ochrony włosów przed słońcem. Coraz częściej pojawiają się nowości kosmetyczne bazujące na filtrach najnowszej generacji – fotostabilnych, czyli nierozpadających się pod wpływem promieni UV. To wartościowe produkty, które jednocześnie zabezpieczą włosy i skórę głowy przed działaniem słońca.

Jednak by zapewnić włosom pełną ochronę przeciwsłoneczną, same kosmetyki z filtrami mogą nie wystarczyć. W jakie produkty warto jeszcze uzupełnić kosmetyczkę? W letnim sezonie używaj również:

  • serum silikonowego – silikon tworzy na włosach cienką warstwę okluzyjną, która nie tylko chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, lecz także utratą nawilżenia. Serum miej zawsze przy sobie nad morzem;
  • odżywek proteinowych – zachowanie równowagi PEH (proteiny-emolienty-humektanty) jest kluczowe dla zdrowia włosów. Pod wpływem słońca pasma mogą znacząco tracić masę proteinową, którą możesz uzupełniać za pomocą odżywki proteinowej;
  • odżywek humektantowych
  • odżywek emolientowych – emolienty działają ochronnie, a przy tym domykają proteiny i humektanty we wnętrzu włosa. Działają niczym tarcza, zabezpieczając pasma przed nadmiernym parowaniem wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi;
  • olejów i tłuszczów roślinnych – to naturalne emolienty. Oprócz tego wybrane oleje roślinne, np. olejek z malin, mają naturalne filtru UV
  • sprayów termoochronnych – zapewniają ochronę przed ciepłem, zarówno słonecznym, jak i z urządzeń do stylizacji włosów na gorąco;
  • kosmetykach z antyoksydantami – przeciwutleniacze stanowią wsparcie dla filtrów UV. Chronią strukturę włosów przed uszkodzeniami, neutralizując wolne rodniki.

Jak jeszcze chronić włosy? O tym często zapominamy…

Wychodząc na zewnątrz, gdy praży słońce, pamiętaj o naryciu głowy. Kapelusz bądź czapka ochronią nie tylko włosy przed niszczycielskim działaniem promieni UV, lecz także delikatną skórę głowy przed poparzeniem. Nakrycie z szerokim rondem będzie także osłaniać twarz przed słońcem. Dodatkowo możesz upinać włosy bądź zaplatać je w warkocze, które schowasz pod kapeluszem.

W letnie dni staraj się nie wychodzić z mokrymi włosami na pełne słońce, szczególnie w godzinach jego największej aktywności (11-15). „Rozpulchnione” po umyciu są bardziej wrażliwe na działanie promieni UV.

W upalne dni ogranicz stosowanie mocnych szamponów, które przesuszają włosy i skórę głowy i naruszają ich naturalną warstwę ochronną. Używaj ich sporadycznie, w razie potrzeby. Na co dzień sięgaj po łagodne szampony niezawierające silnych surfaktantów jak SLS czy SLES.