Jak skutecznie dbać o włosy?

Piękne i zadbane włosy to wizytówka każdej kobiety, bez względu na wiek i na to, czym na co dzień się zajmuje. Niestety, niesprzyjające warunki pogodowe (niskie temperatury, wiatr, słońce) oraz regularna stylizacja niekorzystnie wpływają na kondycję fryzury. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwalają skutecznie dbać o włosy.

Odpowiednia dieta to podstawa

Wiele kobiet zaniepokojonych stanem swoich włosów sięga po suplementy diety. Nie ma takiej konieczności – zdecydowanie lepszym wyborem będzie zmiana codziennego jadłospisu. Odpowiednia dieta jest w stanie pomóc w zgubieniu nadprogramowych kilogramów, ale także w poprawieniu kondycji organizmu. Dobrze zaplanowane posiłki, bogate w składniki odżywcze i witaminy sprawiają, że nie tylko pukle prezentują się lepiej. Zdrowiej prezentują się również paznokcie oraz skóra. Jakie produkty powinny znaleźć się w codziennym menu? Przede wszystkim te z cynkiem, który zapobiega łysieniu – ryby, fasola, owoce morza, orzechy i pestki dyni – oraz z miedzią, znajdującą się m.in. w nabiale. Niezwykle cenny będzie też krzem, który wzmacnia włosy. Dostępny jest w smakołykach takich jak otręby, szparagi i kasze.

Dobry sprzęt do stylizacji

Kluczowe znaczenie w dbaniu o kondycję włosów będą miały także sprzęty do stylizacji – suszarki do włosów czy prostownice i lokówki. Nie warto na nich oszczędzać, zwłaszcza gdy używa się ich każdego dnia. Jakich urządzeń szukać? Na pewno takich zawierających regulację temperatury oraz poziomu nadmuchu, dzięki czemu można dostosować to do własnych potrzeb. Przydadzą się też nakładki ułatwiające stylizację (zmniejszy się wtedy ilość używanych kosmetyków – gum, żelów, lakierów, które obciążają pukle). Kluczowe znaczenie będą miały też same zabiegi. Włosy najlepiej suszyć w niższej temperaturze, bez uprzedniego intensywnego tarcia pukli ręcznikiem. W przypadku prostowania lub kręcenia pasma nie mogą być mokre – stylizacja powinna odbywać się tylko i wyłącznie na sucho.

Regularne odżywianie

Jednym z najlepszych sposobów na poprawienie jakości fryzury jest stosowanie kosmetyków odżywiających. Jakie z nich wybrać? Uniwersalne będą maski do włosów, których najlepiej używać przynajmniej raz w tygodniu. Dlaczego warto w nie zainwestować? Przede wszystkim dlatego, że w odróżnieniu od odżywek wnikają w głąb struktury włosa, zapewniając regenerację od wewnątrz. W drogeriach można znaleźć wiele tego typu produktów i dobrać pod kątem własnych potrzeb – w sprzedaży znajdują się maski do włosów zniszczonych, kręconych czy rozjaśnianych.