Szampony do włosów są preparatami do mycia włosów, które zawierają substancje myjące, zwane surfaktantami, oraz dodatki pielęgnacyjne, takie jak olejki, ekstrakty roślinne i witaminy.
Dobry skład szamponu do włosów to podstawa codziennej pielęgnacji. Co zrobić jednak, aby mieć pewność, że Twój szampon jest nie tylko skuteczny, ale też w pełni bezpieczny? Niektóre składniki tego typu kosmetyków budzą szczególne kontrowersje. Sprawdź, czy rzeczywiście jest się czego obawiać.
Spis treści
SLS i SLES — czy faktycznie należy ich unikać?
Sodium Lauryl Sulfate oraz Sodium Laureth Sulfate to pochodne soli, które od lat wykorzystywane były na szeroką skalę podczas produkcji szamponów oraz innych kosmetyków myjących. Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszysz zapewne, że te składniki mogą szkodzić Twoim włosom i skórze głowy. Jak jest naprawdę?
Rzeczywiście, SLS i SLES to detergenty o silnych właściwościach czyszczących, które wykorzystywane są także m.in. przy produkcji środków czystości. Ich duża ilość faktycznie może powodować podrażnienia i mieć niekorzystne skutki uboczne. Musisz jednak pamiętać, że w szamponach substancje te występują w naprawdę niewielkich ilościach i rzadko dochodzi do takich nieprzyjemnych sytuacji. Co więcej, w wysokiej jakości szamponie znajdują się dodatkowo liczne substancje o działaniu pielęgnacyjnym, które niwelują ewentualne negatywne działanie.
To właśnie SLS i SLES odpowiadają za pienienie się szamponu. Okazują się też niezbędne, jeśli chcesz skutecznie oczyścić skórę głowy i włosy z silikonów czy pozostałości środków do stylizacji.
Jeżeli jednak masz wyjątkowo wrażliwe włosy lub skórę głowy, możesz poszukać szamponów pozbawionych tych składników, bazujących na naturalnym składzie lub przeznaczonych do skóry alergicznej czy atopowej.
Czy suchy szampon szkodzi włosom?
Suchy szampon to produkt cieszący się w ostatnich latach dużym powodzeniem. Dostępny jest najczęściej w postaci sprayu, czasem nakładanego na włosy pudru. Pozwala na błyskawiczne odświeżenie włosów zaledwie w kilka minut, bez konieczności ich moczenia i późniejszego suszenia. Coraz częściej słyszy się jednak, że korzystanie z suchego szamponu niszczy włosy. Czy to prawda?
Na pewno codzienne korzystanie z suchego szamponu i zastępowanie nim zwykłego mycia głowy jest poważnym błędem i prowadzić będzie do niszczenia włosów i podrażnienia skóry głowy. Nie oznacza to jednak, że suchy szampon jest niebezpieczny: po prostu z założenia służy do używania jedynie w sytuacjach awaryjnych, raz na jakiś czas. Jego działanie bazuje najczęściej na skrobi lub alkoholu; dzięki swoim właściwościom pozwala usunąć sebum i część zanieczyszczeń, nigdy jednak nie oczyści porządnie skóry głowy. Nadużywanie go spowoduje wysuszenie skóry i jej podrażnienie, a po pewnym czasie nawet wypadanie włosów. Jeśli jednak będziesz używać go sporadycznie, nic Ci nie grozi. Dobrym rozwiązaniem będzie delikatny peeling skóry głowy po jego użyciu.
Silikony w szamponie: za czy przeciw?
Kolejnym kontrowersyjnym składnikiem są silikony. Z pewnością sprawdzają się w przypadku zniszczonych włosów: dzięki nim włosy stają się grubsze, gładkie, miękkie i błyszczące. Silikony szybko wypełniają łuski uszkodzonych włosów i dodatkowo chronią je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Musisz jednak pamiętać, że wiele silikonów to substancje odporne na działanie wody i trudne do usunięcia. Jednocześnie uniemożliwiają skuteczne przenikanie w głąb włosów substancji odżywczych oraz pigmentu (np. przy koloryzacji). Dlatego zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie kosmetyki zawierają silikony „lekkie”, które można usunąć podczas zwykłego mycia głowy. Usunięcie „cięższych” silikonów może wymagać użycia specjalnych szamponów oczyszczających lub peelingu.