Suche i łamliwe włosy. Jak sobie z nimi radzić?

zdjęcie kobiety czeszącej włosy

Prawie każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były lśniące, zadbane, a także pięknie się prezentowały – stanowią one bowiem wizytówkę naszego uroku. Jednak codzienna pielęgnacja, suszenie, farbowanie, stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz nieodpowiednia dieta sprawiają, że włosy stają się suche i łamliwe oraz tracą swój blask. Są szorstkie w dotyku, a podczas szczotkowania ich końcówki spadają na ziemię. Z problemem źle odżywionych i kruchych włosów można sobie poradzić na wiele różnych, w tym domowych sposobów.

Suche i łamliwe włosy – pielęgnacja od wewnątrz

Wygląd i kondycja naszych włosów nie zależy jedynie od aplikowanych na ich powierzchnię kosmetyków. Zanim więc zaczniemy stosować różnego rodzaju maski, balsamy i odżywki, powinnyśmy w pierwszej kolejności zmienić złe nawyki żywieniowe. Dieta bogata w mikroelementy i składniki odżywcze stanowi bowiem klucz do pięknych i zdrowych włosów oraz stanowi odpowiedź na większość problemów z nimi związanych.

Jednak współczesne tempo życia często nie pozwala nam zwrócić należytej uwagi na kwestię jakości przyjmowanych przez nas posiłków, przez co cierpią nasze włosy. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po witaminy i składniki odżywcze w formie suplementów. Nie zastąpią one co prawda odpowiednio zbilansowanej diety i korzyści z niej płynących, jednak wspomogą nasze włosy od wewnątrz. Kiedy jednak zdecydujemy się na zmianę dotychczasowego trybu żywienia, w naszych posiłkach nie może zabraknąć takich produktów jak czerwone mięso, jaja, ryby, nabiał, orzechy, migdały oraz wszelkiego rodzaju warzywa i owoce.

Suche i łamliwe włosy – Codzienna stylizacja

Zmiana diety powinna iść w parze z wyzbyciem się złych nawyków pielęgnacyjnych. W tym wypadku należy unikać przede wszystkim diametralnych zmian koloru. Idealnym rozwiązaniem byłoby całkowite zaprzestanie farbowania, jednak dla części kobiet takie rozwiązanie jest niedopuszczalne. Warto wówczas tradycyjne farby z amoniakiem zastąpić szamponetką lub henną, gdyż charakteryzują się one mniejszą inwazyjnością.

W przypadku suchych i łamliwych włosów należy z umiarem wykorzystywać suszarkę oraz inne urządzenia termiczne, takie jak lokówka i prostownica. Niszczą one bowiem strukturę naszych kosmyków. Niezbędną czynnością jest również regularne podcinanie końcówek – przynajmniej raz na 2-3 miesiące. Bez tego proces ich rozdwajania będzie następował szybciej. Należy przy tym pamiętać, że zwykłe nożyczki miażdżą włosy. Warto więc w tym celu udać się do specjalisty bądź zakupić profesjonalne nożyczki fryzjerskie.

Pielęgnacja przy pomocy kosmetyków

Aby uporać się z problemem suchych i łamliwych włosów, nie możemy zapomnieć o ich właściwym nawilżaniu. W tym celu w skórę głowy możemy wcierać witaminę E, która doskonale odżywia. Pomocne będą również wszelkiego rodzaju olejki, balsamy, maski oraz odżywki. Szczególnie polecane są kosmetyki zawierające keratynę, która stanowi główny budulec włosów. Należy jednak przy tym pamiętać, aby nie obciążać ich nadmiernie, a po upływie zalecanego czasu dokładnie spłukać wszelkie pozostałości preparatów.

Kuracja odbudowująca łamliwe i suche włosy dostępna jest również w większości salonów fryzjerskich. Jedna wizyta nie zastąpi codziennej pielęgnacji, której skutkiem będą piękne, zdrowe i odżywione włosy.

źródło: materiały prasowe