Porowatość włosów i ich pielęgnacja

porowatość włosów

Rodzaje porowatości włosa – jak dobrać do nich pielęgnację?

Nie jest tajemnicą, że w genach otrzymujemy dany typ włosa. Dla jednych osiągnięcie loków nie będzie problemem, inni na stylizację włosów będą potrzebowali wielu godzin. Na to, jak wyglądają i zachowują się nasze włosy wpływa przede wszystkim ich porowatość. Czym jest, jak ją określić i – co najważniejsze – jak dobrać do niej pielęgnację?

Porowatość włosów – czym jest?

Porowatość to nic innego jak kondycja łuski włosa. Wyróżniamy włosy o:

  • wysokiej porowatości – łuska jest rozchylona,
  • średniej porowatości – łuska włosa jest mniej rozchylona,
  • niskiej porowatości – łuska jest zamknięta.

Jak określić, jaką porowatość mają nasze włosy? Można oczywiście spytać o to fryzjera lub trychologa  w trakcie wizyty. Można też spróbować określić to samodzielnie, sprawdzając, czy nasze włosy pasują do któregoś z poniższych opisów.

Włosy niskoporowate

Włosy o niskiej porowatości są oporne na uszkodzenia, ale również na stylizację. Oznacza to, że będą z jednej strony wyglądały na zdrowe, jednak mogą źle reagować na produkty takie jak pianki, żele, stylizatory. Układane fryzury mogą krócej się utrzymywać. Często również włosy wyglądają na przeciążone i przyklapnięte. Włosy niskoporowate mają najczęściej dzieci i osoby, które nie stosowały nigdy zabiegów takich jak prostowanie, farbowanie czy rozjaśnianie.

Włosy średnioporowate

Trochę bardziej podatne na stylizację będą włosy o średniej porowatości. Jest to najbardziej popularny typ porowatości. Wyróżniamy przy tym włosy średnioporowate minus (upodabniające się bardziej do niskoporowatych) i plus (zmierzające w kierunku włosów wysokoporowatych. Jeśli nie możemy określić naszych włosów ani jako nisko- ani jako wysokoporowatych, prawdopodobnie będą należały właśnie do tego średniego typu.

Włosy wysokoporowate

Ostatni typ, czyli włosy o wysokiej porowatości mogą być efektem albo genów (mają je zazwyczaj osoby o sztywnych z natury, kręconych włosach) lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Do rozchylonej łuski włosa można bowiem dojść poprzez częste zabiegi, takie jak dekoloryzacja czy prostowanie pod wpływem wysokiej temperatury. Włosy wysokoporowate są bardzo podatne na stylizację. Układanie z nich loków, fal, upięć to bułka z masłem! Efekt może trzymać się na długie godziny, a włosy nie wyglądają na przyklapnięte nawet po zastosowaniu mocnych produktów utrwalających. Jednakże należy pamiętać, że włosy o tej porowatości często są zniszczone i nie wyglądają na zdrowe, np. mają mikrouszkodzenia.

Porowatość włosów a pielęgnacja

Pielęgnacja źle dobrana do porowatości może przynieść odwrotne od zamierzonych efekty! Włosy o niskich porowatościach będą „lubiły” delikatne, lekkie odżywki. Ciężkie stylizatory czy produkty z silikonami mogą je przeciążać. Z kolei włosy wysokoporowate doskonale poradzą sobie z mocniejszymi produktami. Z drugiej strony warto zadbać o ich odżywienie i nawilżenie, np. stosując maski nawilżające.

Pamiętajmy, że dobrze dobrana pielęgnacja to pierwszy krok do tego, aby cieszyć się zdrowymi, lśniącymi włosami! Zobacz też wpis: Porowatość włosów i ich pielęgnacja.