Peeling do skóry głowy. Kiedy po niego sięgnąć?

zdjęcie kobiety czekającej na zabieg peeling do skóry głowy

Peeling do skóry głowy jest stosunkowo młodym produktem i nie każdy jeszcze go zna. Stanowią idealne uzupełnienie dla szamponów, ze względu na fakt, że pomagają doczyścić skórę głowy. Często zalecane są też przez trychologów, jako uzupełnienie terapii trychologicznej. Jakie jeszcze mają zalety i kiedy warto po nie sięgać? Sprawdź!

Dlaczego warto peelingować skórę głowy?

Jeśli masz problem z przetłuszczającą się skórą głowy, nawracającym nadmiarem sebum, wypadaniem włosów lub uczuciem nieświeżości przy skalpie, zdecydowanie powinnaś sięgnąć po peeling! Dzięki niemu:

  • usuwasz martwy naskórek,
  • regulujesz pracę sebum,
  • wpływasz pozytywnie na przedłużenie świeżości włosów,
  • odbijasz włosy u nasady,
  • doczyszczasz porządnie mieszki włosowe,
  • usuwasz pozostałości kosmetyków, smog, osady mineralne itd.

Peeling do skóry głowy jest też niezawodny, jeśli zapuszczamy włosy. Dlaczego? Pomagają wydostać się włosom, które już są martwe, robiąc miejsce na nowe, tzw. baby hair. Stosowanie peelingu wraz ze wcierką pobudzającą (na zmianę lub jednocześnie) może zdziałać cuda na naszej drodze do gęstych i mocnych włosów.

Rodzaje peelingów

Peelingi – zarówno te do skóry głowy, jak i do ciała – możemy podzielić na kilka rodzajów. Należą do nich następujące rodzaje:

  • Peeling mechaniczny – zawiera duże drobinki, np. kawy, soli morskiej, czy bardziej drobne – jak glinka (biała, zielona, niebieska, czerwona itd.). Działanie tego rodzaju peelingów opiera się na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka, sebum i pozostałości kosmetyków. Ten typ może być nieodpowiedni dla osób o wrażliwej skórze głowy, z tendencją do zaczerwienień i mikrourazów.
  • Peeling chemiczny – działa poprzez zastosowanie substancji chemicznych złuszczających. Ten typ produktu raczej wykorzystywany jest w produktach do skóry ciała i twarzy, rzadziej do włosów, jednak i takie znajdziemy. Świetnie sprawdza się u tych osób, dla których peelingi mechaniczne są za silne lub powodują nieprzyjemne uczucia swędzenia.
  • Peeling enzymatyczny – usuwa naskórek i pobudza jego odnowę. Nie zawiera on drobinek, dlatego jest delikatniejszy niż peelingi mechaniczne. Niektórzy zaliczają go do rodzaju peelingów chemicznych. Często polecany przez trychologów i dermatologów.

Peeling do skóry głowy. Jak stosować?

Oczywiście, peeling należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb, tak samo jak częstotliwość jego stosowania. Najczęściej optymalne będzie używanie go raz bądź dwa razy w tygodniu. Zdecydowanie nie należy go stosować codziennie, ze względu na możliwość uszkodzenia naskórka (zwłaszcza dotyczy to peelingów mechanicznych). Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których lekarz dermatolog lub trycholog zalecił inaczej!

Warto obserwować reakcje, a na pierwszy raz zrobić próbę uczuleniową np. za uchem. Jeśli jeden peeling się nie sprawdzi, warto zmienić go na inny typ. Przykładem dość popularnej reakcji jest zbyt silna reakcja na peeling mechaniczny, warto go wtedy odstawić i po jakimś czasie spróbować z peelingiem enzymatycznym.