Odżywki emolientowe, proteinowe i humektantowe

zdjęcie kobiety u fryzjera

Każdy, kto marzy o zdrowych i pięknych włosach, z pewnością wie, jak ważne jest stosowanie odżywek w ich pielęgnacji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że odżywki mogą mieć różne rodzaje, w zależności od zawartych w nich składników. Czym są odżywki emolientowe? Czym różnią się od odżywek proteinowych? Na co działają odżywki humektantowe? I skąd w ogóle mamy wiedzieć, której odżywki potrzebujemy?

Emolienty, proteiny i humektanty

Emolienty, proteiny oraz humektanty to składniki występujące zarówno w naturze, jak i będące składnikami kosmetyków. Razem tworzą tzw. równowagę PEH (Protein-Emolient-Humectant). Ta równowaga może być oczywiście w pielęgnacji zaburzona, jeśli naszym włosom dostarczamy składników tylko jednego typu, albo stosujemy nieproporcjonalnie za mało/za dużo.

Emolienty to np. oleje. W naturze można je znaleźć np. jako olej rzepakowy, olej z czarnuszki czy oliwę z oliwek. Ich rolą jest zatrzymanie wody we włosie, zapewnienie elastyczności. Z kolei nadmiar emolientów powoduje np. strączkowanie się włosów czy przyklapnięcie ich u nasady (przeciążenie).

Drugi rodzaj składników zawartych w odżywkach, humektanty to nawilżacze włosa. Występują np. w awokado, miodzie; do humektantów należy również gliceryna. Nawilżają włosy, odbijają je u nasady, ale jednocześnie mogą je puszyć. Uwaga! Humektanty nie zatrzymują wody we włosie – to rola wspomnianych już emolientów.

Z kolei proteiny to budulec włosów. Ich brak przejawia się w uszkodzeniach, z kolei nadmiar powoduje plątanie się włosów. Możemy podzielić je na proteiny zwierzęce (np. jajko), jak i proteiny roślinne (np. ryż, owies).

Równowaga PEH – skąd wiedzieć, czego potrzebują moje włosy

Skąd wiedzieć, jaką odżywkę wybrać? Z obserwacji! Jeśli dopiero zaznajamiamy się z tym tematem, warto prowadzić dziennik, w którym będziemy zapisywać, jakich kosmetyków użyliśmy i jaki był efekt. Każda odżywka będzie pełniła inną funkcję i powinna być stosowana w określonym przypadku. Oczywiście, te odżywki można ze sobą mieszać oraz stosować zamiennie.

Odżywki proteinowa

Używamy jej, kiedy włosom brakuje życia, są zniszczone, matowe. Proteiny wprowadzajmy do pielęgnacji stopniowo i powoli. W składach odżywek szukajmy składników takich jak np.: owies (oat), kukurydza (corn), soja (soy).

Odżywki humektantowa

Po tę odżywkę sięgamy, kiedy naszym włosom brakuje nawilżenia i objętości. Nie używamy jej natomiast, gdy mamy problem z puszącymi się włosami i niesfornymi kosmykami, sterczącymi na różne strony. Szukajmy odżywek z awokado i kokosem w składzie, ale uważajmy na glicerynę, która może puszyć włosy. Odżywka humektantowa będzie idealna dla osób o suchych włosach lub np. po rozjaśnianiu. Tego rodzaju odżywki używamy na zmianę z odżywką proteinową, w zależności od potrzeb danego dnia.

Odżywki emolientowa

Ten rodzaj odżywki może być stosowany codziennie, o ile nam służy. Warto na koniec pielęgnacji dodać kropli emolientu, ze względu na fakt, że domyka on łuskę włosa i zatrzymuje nawilżenie. Emolienty w składach mogą pojawić się w postaci olejów (oils). Nie przesadzajmy z tym typem odżywki, jeśli zależy nam na objętości – emolienty dają efekt wygładzenia.