Miodowanie włosów metoda lepsza niż drogie kuracje

zdjęcie kobiety nakładającej miód na włosy

Miodowanie włosów to nieco mniej znana forma pielęgnacji włosów. W skrócie jest to nakładanie maseczki z miodu połączone z dowolną odżywką. Jakie przynosi korzyści?

Zdrowotne działanie miodu

O zdrowotnych właściwościach miodu wiedzą wszyscy. Może on przynieść niebagatelne korzyści zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz naszego ciała. Jego działanie bakteriobójcze ma szerokie zastosowanie w leczeniu zapaleń, ale również grzybic. Miód wykorzystuje się w maseczkach nakładanych na twarz, na ciało, można wlewać go do kąpieli. Może stanowić znakomity środek nawilżający usta, dłonie, stopy. Jest źródłem witamin i mikroelementów. Warto pamiętać, że nie jest to jedyny wartościowy efekt pracy pszczół. Podobne działanie można znaleźć w wosku pszczeli, propolisie i pierzdze (pokarm larw, młodych pszczół i matki).

Zalety miodowania włosów

Głównym efektem maseczki miodowej jest nawilżenie włosów. Dodatkowo stają się one puszyste i nabierają objętości, łatwiej się rozczesują. Dodatkowym efektem miodowania jest wygładzenie włosów, co w rezultacie przekłada się na efekt nabłyszczenia. Posiadaczki włosów kręconych zauważą, że loki staną się bardziej sprężyste, będą się łatwiej układały.

Należy jednak pamiętać, że miód będzie miał właściwości rozjaśniające. Jest to efekt enzymu zawartego w miodzie – katalazy. Jeśli więc nie chcemy zmieniać odcienia włosów na jaśniejszy – z maseczki miodowej powinnyśmy zrezygnować. Poza tym nie istnieją żadne przeciwskazania do wykorzystania miodu w pielęgnacji włosów.

Jaki miód wybrać do miodowania włosów?

Do miodowania wykorzystać należy wyłącznie miody naturalne, które mogą się krystalizować. Warto udać się do zaufane pszczelarza, o ile takiego znamy. Unikać należy „miodów” marketowych, gdyż z wartościowym miodem zazwyczaj mają niewiele wspólnego. W Internecie znaleźć można wiele porad jak rozpoznać wartościowy miód – jeśli brakuje nam pewności, warto z tych rad skorzystać. Rodzaj miodu nie powinien mieć większego znaczenia, każdy będzie skuteczny, jednak najczęściej polecany jest miód wielokwiatowy.

Jak przygotować miodowanie włosów?

Do przygotowania maseczki miodującej wystarczy najczęściej klika łyżek miodu. Jeśli miód już się skrystalizował – rozpuszczamy go w ciepłej wodzie. Następnie mieszamy w stosunku 1:1 z dowolnie wybraną odżywką lub maseczką. W zastępstwie odżywki z powodzeniem można skorzystać również z jogurtu naturalnego. W niektórych recepturach poleca się dodanie do całości soku z cytryny żółtka jaja.
Tak przygotowaną mieszaninę nakładamy na całą długość włosów, a jeśli są długie – zwijamy w kok. Nakładać można zarówno na włosy suche, jak i mokre, zależnie od preferencji. Następnie należy odczekać godzinę. Po tym czasie myjemy włosy szamponem. Nie trzeba zrażać się lepką konsystencją maseczki – zmywa się bezproblemowo już przy pierwszym myciu.