Wcierka do włosów. Kiedy warto i jak prawidłowo stosować?

zdjęcie kobiety z kręconymi włosami

Wcierka do włosów to produkt, który poleca się wszystkim zainteresowanym wzmocnienienim i odżywieniem cebulek włosów. Wcierki genialnie sprawdzają się przede wszystkim przy walce z wypadaniem włosów. Regularne ich stosowanie pozwala także poprawić kondycję skóry głowy.

Czym jest wcierka do włosów?

Wcierka do włosów to obok odżywki i maski produkt, który pozwala zadbać o dobrą kondycję kosmyków i bujną fryzurę. Wcierka sporej części z nas kojarzy się przede wszystkim z produktami do włosów stosowanymi przez nasze babcie. Rzeczywiście skojarzenie to jest prawidłowe, ponieważ zarówno babcine, jak i współczesne wcierki bazują przede wszystkim na produktach naturalnych. Oferowane dzisiaj produkty mają jednak bardzo różną postać – od hydrolatu po emulsję do włosów. Produkt ten służy przede wszystkim pobudzeniu mieszków włosowych do pracy, a co za tym idzie wzrostu włosa. Wcierki poleca się więc szczególnie na problemy z wypadaniem włosów. 

Jak wybrać wcierkę do włosów? 

Na rynku dostępnych jest wiele wcierek. Zdecydowana większość z nich to produkty naturalne. Warto jednak przyjrzeć się właściwościom konkretnych składników i dobrać produkt najlepiej dopasowany do potrzeb włosów i skóry głowy. Na przykład jeśli masz problem z łupieżem, postaw na wcierkę z nagietkiem lekarskim lub czarnym bzem. Pomocę una zapanować nad pracą gruczołów łojowych. Jeśli skóra głowy cię swędzi, jest cały czas podrażniona, wypróbuj kojącą wcierkę z lawendą. Niestety na rynku nie brakuje produktów z parabenami i SLS, których to składników zdecydowanie lepiej unikać. Koniecznie należy także zwrócić uwagę na moc wcierki – dostępne są produkty w skali od 0 do 3. Przygodę z wcierkami należy rozpocząć od 0, a stosowanie produktu z każdego poziomu powinno trwać co najmniej miesiąc. Na początku koniecznie należy unikać wcierek zawierających alkohol, składniki rozgrzewające (np. imbir lub chili) oraz menthol.

Jak stosować wcierkę do włosów?

Wcierki, wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie należy wcierać we włosy, a jedynie delikatnie na nich rozprowadzać. Warto zwrócić uwagę na kilka kolejnych etapów stosowania wcierki, aby mogła ona maksymalnie skutecznie zadziałać. 

Przede wszystkim należy najpierw dokładnie oczyścić głowę. Przed stosowaniem wcierki, warto wdrożyć tzw. mycie dwuetapowe, które polega na podwójnym nałożeniu szamponu i jego spłukaniu. Takie podwójne mycie sprawia, że skóra głowy jest gotowa na przyjęcie drogocennych substancji zawartych we wcierce. 

Sposób nakładania zależy od rodzaju wcierki. W przypadku produktu z atomizerem, wystarczy co kilka centymetrów na głowie zrobić przedziałek i aplikować produkt. Na koniec można zrobić krótki masaż głowy. Nakładać wcierkę możesz także z pomocą strzykawki. Możesz kupić specjalną końcówkę spryskującą. Nie zaleca się stosowania pędzli, bawełnianych wacików czy gazy.

Wcierki trzeba oczywiście stosować regularnie. Najlepiej codziennie lub co dwa dni. Zawsze wtedy, gdy myje się włosy. Jeden rodzaj wcierki należy stosować minimum miesiąc. Zanim przejdziesz do kolejnej, daj włosom minimum tydzień przerwy.