Jak walczyć z łupieżem?

Łupież jest chorobą skóry należącą do schorzeń dermatologicznych. Taka przypadłość pojawia się na owłosionej skórze głowy, która pod wpływem aktywności mikroskopijnych grzybów zaczyna w nadmiernym stopniu złuszczać naskórek. Drobnopłatkowe złuszczenie skóry zawsze związane jest z łojotokiem, jednak to jego intensywność wskazuje na rodzaj łupieżu. Kiedy wydzielanie sebum jest mniej nasilone, mamy do czynienia z łupieżem suchym (zwykłym), gdy natomiast łojotok jest bardziej intensywny, wówczas posiadamy łupież tłusty. Jak zatem walczyć z łupieżem? Kuracje przeciwłupieżowe powinny być dopasowane adekwatnie do problemu skóry, dlatego też innych preparatów należy używać w leczeniu łupieżu tłustego, a innego do zwalczania łupieżu suchego.

Jak walczyć z łupieżem – łupież suchy a tłusty

Łupież jest schorzeniem dermatologicznym, które dotyka aż 50% populacji – w równej mierze kobiet i mężczyzn. Charakteryzuje się złuszczaniem martwych komórek naskórka pojawiających się w postaci białawych płatków.

Najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu jest mikroskopijny grzyb drożdżopodobny z rodzaju Malassezia spp (Pityrosporum ovale). Zamieszkuje mieszki włosowe w miejscach bogatych w gruczoły łojowe. Na ogół tego rodzaju grzyby stanowią normalny skład flory bakteryjnej, jednak w niektórych warunkach przyczyniają się do zwiększenia aktywności keranocytów, które nawet czterokrotnie przyspieszają proces odnowy naskórka, a więc właśnie łojotoku. W efekcie nasilania tego procesu martwe komórki się złuszczają, odrywając się od skóry głowy w postaci płatków łupieżu.

Dermatolodzy wyróżniają łupież suchy i tłusty. Ten pierwszy ma postać białych lub szarawych łusek, które najczęściej pojawiają się na czubku głowy. Tego typu przypadłość nie towarzyszy ani zbyt obfity łojotok, ani nadmierne wypadanie włosów.

Z kolei objawami łupieżu tłustego są żółtawe, wilgotne łuski, powstające w wyniku łojotoku i nadmiernego namnażania się grzybów. Łupieżowi tłustemu bardzo często towarzyszy także świąd, zaczerwieniania skóry, a nawet stany zapalne.

Jaki skład posiadają szampony przeciwłupieżowe?

Do leczenia łagodnych odmian łupieżu zazwyczaj stosuje się specjalne maści, kremy, płyny i szampony na łupież suchy. Takie przeciwłupieżowe preparaty zawierają w swoim składzie między innymi:

  • siarczek selenu,
  • pirytonian cynku,
  • ketokonazol,
  • flutrimazol,
  • pochodne dziegciowe.

Z kolei w leczeniu łupieżu tłustego wykorzystuje się środki przeciwłupieżowe, których formuła oparta jest na:

  • nawilżającym pentanolu,
  • ściągającym cynku,
  • selenie, który powstrzymuje rozwój grzybów,
  • ketokonazolu o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych,
  • flutrimazolu i innych pochodnych imidazolowych, które regulują aktywność grzybów i drożdży.

Chociaż zazwyczaj szampony na łupież tłusty mogą skutecznie zwalczyć dość kłopotliwy problem, to nie do końca spełniają swoją funkcję pielęgnacyjną. Bardzo często zdarza się, że po umyciu głowy takim specyfikiem włosy źle się układają i są oklapnięte. Dlatego też wielu dermatologów zaleca, aby w kuracji przeciwłupieżowej stosować szampony lecznicze zamiennie ze środkami pielęgnacyjnymi (najlepiej nawilżającymi).

Jak walczyć z łupieżem?

Generalnie większość osób samodzielnie trafnie rozpoznaje rodzaj łupieżu i podejmuje odpowiednie leczenie, w których główną rolę odgrywają właśnie szampony przeciwłupieżowe. W większości przypadków taka kuracja jest skuteczna i wystarczająca. Jednak bywa i tak, że Pityrosporum ovale uodparnia się na dane substancje lecznicze i wytwarza nowe szczepy niewrażliwe na silne działanie szamponów na łupież tłusty lub suchy. W efekcie, nawet gdy jednorazowo uda się pozbyć łupieżu, za jakiś czas może powrócić on ze zdwojoną siłą. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie innego preparatu przeciwgrzybicznego, którego formuła posiada nowe, nieznane grzybom substancje. Jeżeli produkt, którego używasz przestał działać lub choroba ta dopiero u ciebie się pojawiła, spróbuj szamponu na łupież tłusty marki Garnier.

W kuracjach przeciwłupieżowych, niezależnie czy tych dotyczących łupieżu tłustego, czy też suchego, bardzo ważna jest rozwaga. Dropnopłatkowe złuszczenie naskórka to choroba dermatologiczna, której w żadnym razie nie należy bagatelizować, a tym bardziej czekać, aż sam zniknie!

źródło: materiał partnera