Jak dbać o włosy zimą?

Zimą nasze włosy są jeszcze bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Mróz i smog na zewnątrz, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach – to wszystko sprawia, że włosy mogą stać się suche, łamliwe i pozbawione blasku. Jak sobie z tym radzić? Kluczową rolę odgrywa nie tylko właściwa pielęgnacja, ale również sposób ubierania i… odpowiednia dieta. Sprawdź, jak kompleksowo zadbać o włosy zimą.

Pielęgnacja włosów w okresie jesienno-zimowym 

Gdy temperatury na zewnątrz spadają, włosy mają większą tendencję do przesuszania i elektryzowania. Jak temu zapobiec? Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i stosować produkty, które nawilżą skórę głowy i włosy. Nawilżone pasma są miękkie, przyjemne w dotyku i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Poza tym nawilżenie znacznie ogranicza elektryzowanie się włosów. 

W kosmetykach do włosów na zimę powinny znajdować się następujące składniki nawilżające: 

 • aloes,
 • D-panthenol,
 • oleje roślinne,
 • kwasy tłuszczowe (stearic acid),
 • alkohole tłuszczowe (cetearcyl alcohol),
 • masła roślinne (masło kakaowe).

Zimą najlepiej unikać preparatów do włosów z proteinami. Przeproteinowanie włosów może prowadzić do ich przesuszenia.

Suszenie włosów zimą 

Włosy po kąpieli najlepiej pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Zimą jednak może okazać się to znacznie utrudnione. Zamiast wychodzić z domu z mokrą głową (i tym samym narazić się na przeziębienie), susz włosy zimnym powietrzem. Aby włosy nadmiernie się nie puszyły, stosuj suszarkę z jonizacją. Jonizacja domyka łuski włosów, dzięki czemu całą fryzurę łatwiej ułożyć. 

W czapce czy bez czapki?

Wiele kobiet świadomie rezygnuje z nakrycia głowy w obawie przed zniszczeniem fryzury czy nadmiernym elektryzowaniem się włosów. Jednak gdy temperatura spada znacznie poniżej zera, warto odłożyć na bok uprzedzenia. Czapka nie tylko zapewnia ciepło, ale również chroni włosy przed mrozem i zanieczyszczeniem powietrza. 

Jaką czapkę na zimę wybrać? Znaczenie ma nie tylko materiał, ale również fason.

 • Unikaj czapek ze sztucznych materiałów.
 • Najlepsze dla włosów są nakrycia głowy z bawełny i wełny.
 • Sprawdź rozmiar czapki – za małe nakrycie głowy sprawi, że skóra nie będzie oddychać.
 • Jeśli masz długie włosy, wybieraj większe rozmiary. Dzięki temu bez problemu schowasz pod czapką wszystkie kosmyki. 
 • Przed założeniem czapki spryskaj wnętrze płynem antystatycznym, aby ograniczyć elektryzowanie.
 • Zimą częściej upinaj włosy. Warkocze, koki, kucyki nie tylko zapewniają wygodę, ale również świetnie wyglądają w połączeniu z czapką.

Dieta na zdrowe włosy

To, co na co dzień jemy, ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również wygląd. Włosy do wzrostu potrzebują wielu składników odżywczych, głównie białek, witamin i składników mineralnych. Dlatego warto dbać o nie nie tylko z zewnątrz, ale również od wewnątrz.

Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta ma wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci. Z jadłospisu należy wykluczyć żywność wysoko przetworzoną i fast-food. Najlepiej znacznie ograniczyć też słodkie i słone przekąski. Zdrowe menu obejmuje głównie świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, pełnowartościowy nabiał, ryby, chude gatunki mięs i źródła zdrowego tłuszczu (oleje roślinne, pestki, orzechy, nasiona). Tak różnorodny jadłospis znajdziesz między innymi w ofertach firm cateringowych. Sprawdź diety pudełkowe Maczfit pod adresem: https://www.maczfit.pl

materiał zewnętrzny