Domowe kosmetyki DIY na włosy – jak je zrobić?

zdjęcie wykonanych kosmetyków w domu

Wiele osób dbających o włosy szuka alternatywy dla chemicznych kosmetyków o wątpliwej jakości składach. Ciekawym rozwiązaniem są domowe kosmetyki do włosów, które może zrobić samodzielnie w domu. Jak się za to zabrać? Czym są kosmetyki DIY? Jakich składników możemy do nich używać?

Czym są domowe kosmetyki DIY?

DIY to skrót od angielskiego do it yourself, które możemy przetłumaczyć na „zrób to sam”. Odżywki DIY to te odżywki, które możemy wykonać sami w domu, używając składników, które akurat mamy pod ręką. Oczywiście, aby takie kosmetyki były skuteczne, musimy znać właściwości składników i wiedzieć, jakie należy wybrać proporcje. Należy też pamiętać o tym, że kosmetyki przemysłowe mają w składzie konserwanty, które zapewniają im długą świeżość. Nie możemy tego niestety powiedzieć o domowych kosmetykach. Nie można ich przetrzymywać za długo po zrobieniu, a najlepiej jest schować je do lodówki i zużyć w miarę możliwości w kilka dni. Dlatego też zacznijmy od zrobienia małej porcji – np. odżywki, którą wykorzystamy na raz.

Szampon DIY – co zamiast mycia głowy szamponem?

Szampony, aby były skuteczne, zawierają detergenty myjące głowę. Niestety, ich nadmiar może powodować efekt odwrotny, np. przetłuszczać skórę głowy, poprzez wydzielanie sebum. Dodatkowo niektóre detergenty są uczulające i szkodliwe dla środowiska. Wiele osób szuka więc alternatywy lub chociaż sposobu na to, jak umyć głowę raz na jakiś czas w bardziej naturalny sposób.

Kilka lat temu w Internecie niezwykłą popularnością cieszyła się metoda no-poo, czyli mycie głowy samą wodą, bez szamponu. Na początku efekt mógł być trudny do zaakceptowania, ponieważ włosy nadal wyglądały na przetłuszczone, jednak z czasem skóra się przyzwyczajała i wiele osób potrafiło tą metodą domyć głowę. Oczywiście, nie musimy być aż tak radykalni! Zamiast wody można jednak użyć np. płukanek ziołowych. Zaparzony rumianek czy pokrzywę możemy użyć jako naturalny szampon. Choć nie zawiera detergentu, może dać uczucie odświeżenia i zneutralizowania sebum.

Zamiast całkowicie rezygnować z szamponu, możemy też po prostu wzbogacić go o naturalne składniki. Kilka kropel octu lub soku z cytryny dodanych do szamponu sprawi, że włosy nabiorą blasku.

Odżywka DIY do włosów

Dużo bardziej popularniejsze niż domowe szampony są odżywki DIY. Jakie składniki są do ich produkcji najczęściej wykorzystywane?

  • Olej kokosowy – ma stałą konsystencję, więc może być wykorzystany jako gęsta maska. Nawilża włosy i ładnie pachnie.
  • Oleje, np. olej z pestek malin, olej z czarnuszki, olej z awokado, oliwa z oliwek – uelastyczniają włosy, nadają się do olejowania czy jako składnik odżywki. Trzeba uważać na ich spłukiwanie, bo pozostawione na włosach i niedokładnie domyte, mogą kleić włosy.
  • Jajko – naturalne proteiny, budulec włosa, odbudowujący zniszczenia i mikro uszkodzenia. Może być łączone np. z bananem czy awokado.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie składniki nam służą, starajmy się nie łączyć ich wiele na raz. Jeśli wyjdzie reakcja uczuleniowa, łatwiej będzie zlokalizować alergen w masce/odżywce o mniejszej liczbie składników. Na początku warto spróbować np. nałożyć na włosy maskę w postaci oleju, albo zmiksowanego jajka z bananem i obserwować efekty. Z czasem można zacząć eksperymentować.