Czego unikać w kosmetykach?

kobieta w laboratorium

Do zakupu kosmetyków zazwyczaj podchodzimy nie zastanawiając się co zawierają w swoim składzie. Ważne jest dla, żeby dobrze wyglądały i spełniały swoją rolą. Niestety w ich wnętrzu może kryć się wiele niebezpiecznych substancji. Czego unikać w kosmetykach?

Istnieje wiele składników, których należy unikać w kosmetykach, ponieważ mogą być szkodliwe dla zdrowia lub powodować reakcje alergiczne. Poniżej wymieniamy te najpopularniejsze i zachęcamy do czytania etykiet!

Czego unikać w kosmetykach?

 • Parabeny (Methyl, Ethyl, Propyl, Butyl Parabens) – konserwują i wydłużają trwałość kosmetyków. Prowadzą do alergicznych stanów zapalnych skóry, egzemy, pokrzywki, rumieni, mogą powodować powstawanie strupke. Nałożone na skórę wchłaniają się do krwi, docierając do wszystkich części ciała. Mają działanie estrogenne – mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, kategorycznie odradza się ich stosowanie w czasie laktacji i ciąży!
 • SLS laurylosiarczan sodu (SLS, Sodium Lauryl Sulfate)  Detergent pochodzenia syntetycznego, który występuje prawie wszędzie – od kosmetyków, po domowe środki czystości! W stężeniu powyżej 10 proc. prowadzi do uszkodzenia i podrażnienia skóry. W skrajnych przypadkach może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, sprzyja nowotworom piersi, szyjki macicy oraz męskiej bezpłodności. Szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci.
 • Oxybenzone – Pojawia się w różnego rodzaju kosmetykach jako filtr UV. Ma działanie rakotwórcze. Niebezpieczny w szczególności w czasie laktacji i ciąży. W kosmetykach może występować pod nazwami Benzophenone – 3 i Benzophenone – 4
 • Formaldehyd, czyli trujący gaz drażniący drogi oddechowe i oczy, uwalniający się z formaliny. Ma działanie bakteriobójcze i konserwujące. Pojawia się w lakierach do paznokci oraz produktach do stylizacji włosów. Jest alergenem kontaktowym, który może powodować podrażnienia układu oddechowego i oczu. Przy długotrwałym stosowaniu prowadzi do podrażnie­nia skóry oraz alergii skórnych.
 • Laurylosiarczan amonu – Działa podrażniająco na skórę. Warto zauważyć, że w nadmiarze może doprowadzić do owrzodzeń. Na owrzodzenia skóry najbardziej narażone są dzieci oraz alergicy.
 • Fenoksyetanol – toksyczny dla krwi i wątroby konserwant budzący wiele kontrowersji wśród naukowców. Francuska agencja ANSM postuluje wprowadzenie limitów na używanie tego składnika w preparatach dla dzieci poniżej 3 roku życia.

To nie wszystko! Tego również unikaj!

 • Triklosan – przeciwbakteryjny składnik m.in. past do zębów, prowadzący do zaburzeń funkcjonowania tarczycy oraz problemów hormonalnych
 • Methylisothiazolinone (MIT), methylchloroisothiazolinone (MCIT) – jedne z najbardziej szkodliwych składników, który według amerykańskich dermatologów wywołują najwięcej alergii
 • Metoksycynamonian etyloheksylu – prowadzi do zaburzeń hormonalnych oraz podrażnia błony śluzowe
 • PEG (glikol polietylenowy) – to emulgatorem oraz substancja myjąca występująca we wszelkich pre­pa­ra­tach do pielęgnacji ciała. Efektem ubocznym jego działania mogą być różnego rodzaju stany zapalne groźne głównie dla skóry skórę twarzy i pach­win. PPG (glikol polipropylenowy) jest alkoholową, bezbarwną i bezwonną cieczą o wysokiej lepkości. W założeniu ma zapobiegać ubytkowi wody z naskórka. PPG nadaje kosmetykom konsystencję emulsji. Wykorzystuje się go jako emulgator w pastach do zębów, płynach do płukania ust oraz dezodorantach w sztyfcie.
  Do produkcji PEG i PPG używa się tlenku etylenu, będący trującym gazem, którego nieprzetworzone cząsteczki mogą pozostać w kosmetyku. Mogą się w nich pojawić zanieczyszczenia dioksanem (czyli eterem). Zarówno dioksan jak i tlenek etyl­enu mają działanie uszkadzające strukturę genetyczną komórek i zostały uznane za substancje ra­ko­twór­cze.
 • Parafina jest otrzymywana w procesie destylacji ropy naftowej. W kosmetykach może występować w trzech postaciach: mięk­kich, twardych i płynnych. Na etykietach może pojawić sie pod nazywami: Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Synthetic Wax, Paraffin, Isoparaffin. Sama w sobie nie jest alergenem, jednak prowadzi do wielu szkodliwych procesów w skórze. Powoduje podatność na zaskórniki i zmiany trądzikowe.  W związku z tym, że organizm ludzki nie potrafi jej przetworzyć, jest magazynowana w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych.

Warto pamiętać, że niektóre z tych chemikaliów są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci, ponieważ ich układy hormonalne są bardziej podatne na zaburzenia spowodowane przez szkodliwe chemikalia. Zachęcamy do czytania etykiet i unikania produktów zawierających potencjalnie szkodliwe chemikalia oraz do wyboru naturalnych, bezpiecznych kosmetyków.