Czy warto myć włosy odżywką?

Mycie włosów odżywką to rozwiązanie delikatniejsze niż klasyczne mycie szamponem. Dokładnie oczyszcza włosy oraz skórę głowy i nie narusza warstwy lipidowej naskórka. Mycie odżywką najlepiej sprawdza się na włosach delikatnych, suchych i wrażliwych na uszkodzenia.

Czy każda odżywka nadaje się do mycia włosów?

Zanim zabierzemy się za mycie włosów odżywką, należy zwrócić szczególną uwagę na produkt, którego w tym celu użyjemy. Ważne, aby były to kosmetyki naturalne, które mają jak najkrótszy i jak najprostszy skład, np. marki Ziaja. Dzięki temu nie przesuszymy skóry głowy. Włosy będą lśniące, miękkie, gładkie i bardziej odporne na urazy mechaniczne. W składzie odżywek nie powinny występować: oleje, silikony i parafina. Unikać też należy szkodliwych dla włosów – gumy guar i ksantanowej. Mycie włosów ułatwi substancja kondycjonująca powierzchniowo czynna (np. Behentrimonium chloride, Cetrimonium chloride lub Tallowtrimonium chloride). Taki dodatek w składzie kosmetyku sprawia, że produkt po nałożeniu i w kontakcie z wodą dobrze się pieni. Im wyżej składniki te znajdują się w składzie, tym wyższe jest ich stężenie, a przez to lepsze właściwości czyszczące.

Ciekawostka:

Pierwszą odżywkę do włosów wyprodukowano rok po pojawieniu się pierwszego płynnego szamponu. Odżywkę wyprodukowała firma Hansa Schwarzkopfa. Produkt nosił nazwę Schwarzkopf Haarglanz („blask włosów”).

Mycie odżywką ratunkiem dla suchych i delikatnych włosów

Najlepsze efekty mycia włosów odżywką widać na włosach delikatnych i przesuszonych, które mają tendencję do uszkodzeń. Odżywka jest też propozycją dla włosów po koloryzacji, które wymagają szczególnej regeneracji. Pomaga ujarzmić puszące się i splątane włosy. Z tego sposobu zrezygnować powinny osoby o włosach cienkich i niskoporowatych. Myjąc włosy odżywką warto przynajmniej raz na dwa tygodnie umyć włosy klasycznie – szamponem. Wynika to z faktu, że odżywka nie domywa produktów do stylizacji, takich jak: lakiery do włosów, pudry czy gumy modelujące.

źródło: materiały prasowe