Chelatowanie włosów z uzyciem produktów, które masz w kuchni

zdjęcie kobiety

Na naszych włosach osadzają się pozostałałości po kosmetykach, minerały z twardej wody, a także zanieczyszczenia ze środowiska. Nic więc dziwnego, że raz na jakiś czas trzeba je porządnie oczyścić, aby przywrócić im miękkość i blask. Na pomoc przychodzi tzw. chelatowanie! Czy wiesz, czym jest chelatowanie włosów i jak je należy wykonywać?

Chelatowanie włosów – czym właściwie jest?

Chelatowanie to nic innego jak usuwanie nadbudowy mineralnej z włosa. Nadbudowa ta to nadmiar minerałów zawartych w wodzie, pozostałości szamponów, zwłaszcza mocnych detergentów, jak i zanieczyszczenia, smog, kurz itd. Chelatowanie warto wykonywać raz na jakiś czas, niezależnie od rodzaju włosa. Częstotliwość powinna być uzależniona od tego, jaką wodą spłukujemy nasze włosy każdego dnia. Jeśli mamy miękką wodę, być może potrzeba chelatowania nie będzie częstsza niż raz na miesiąc lub 2-3 miesiące. Przy twardej wodzie warto zaopatrzyć się w szampon chelatujący lub wykonywać chelatowanie domowymi sposobami częściej, np. co 3-4 tygodnie, a czasem nawet co 1-2 tygodnie. Jak ocenić, kiedy musimy chelatować włosy? Przyjrzyjmy się im dokładnie! Jeśli brakuje im blasku i miękkości, albo zauważamy, że nie przyjmują dobrze odżywek, pomimo regularnej pielęgnacji, to znak, że warto wykonać chelatowanie.

Efekty chelatowania włosów

Chelatowanie ma wiele pozytywnych efektów. Należą do nich:

  • uczucie świeżości,
  • dokładne oczyszczenie głowy i włosów,
  • odzyskanie blasku włosów,
  • miękkość włosów,
  • intensywny kolor – chelatowanie można wykorzystać np. przed hennowaniem, wtedy kolor będzie intensywniejszy (henna lepiej się przyjmie na oczyszczonym włosie).

Włosy tuż po chelatowaniu przyjmują na siebie lepiej również odżywki i maski, które mogą głębiej wniknąć w strukturę tak oczyszczonego włosa. Dzięki temu pielęgnacja i odżywienie staje się prostsze i bardziej efektywne!

Chelatowanie włosów DIY krok po kroku – co jest potrzebne?

Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele gotowych kosmetyków, np. szampony chelatujące. Natomiast maseczkę chelatującą możemy też zrobić samodzielnie, korzystając z produktów, jakie mamy dostępne w naszej kuchni. Co będzie potrzebne? Zaledwie dwa produkty:

  • kwasek cytrynowy,
  • witamina C.

Jak zabrać się za przygotowanie maski chelatującej? W miseczce mieszamy 3 łyżki dowolnej odżywki (najlepiej takiej, która w swoim składzie nie zawiera protein roślinnych ani zwierzęcych), 1 rozgniecioną tabletkę witaminy C oraz pół łyżeczki kwasku cytrynowego.

Składniki należy dokładnie wymieszać. Jeśli mają za gęstą konsystencję, można dolać odrobiny wody, ale nie za dużo.

Nałożenie maseczki chelatującej na włosy

Na umyte i wilgotne włosy taką maskę nakładamy na 20-30 minut. Uwaga! Nie pozostawiamy maseczki dłużej niż pół godziny – ten czas będzie dla naszych włosów optymalny. Następnie dokładnie spłukujemy włosy. Możemy od razu nałożyć też ulubioną odżywkę. Ważne jest to, że maseczkę nakładamy na włosy a nie na skórę głowy, ponieważ kwasek może ją podrażnić.

Koszt wykonania takiej maseczki to kilkadziesiąt groszy! A efekt? Warto spróbować i przekonać się samemu!