Najważniejsze zasady podczas pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów jest zabiegiem niezwykle zróżnicowanym. Każdy rodzaj włosów wymaga specjalnego traktowania, mającego na celu zapewnienie im pięknego wyglądu oraz zdrowia. Istnieje natomiast kilka szczególnych zasad, które ze względu na swoje zastosowanie mają podobne właściwości, jeżeli chodzi o ich wpływ na kondycję włosa oraz skóry głowy. Dzięki wcieleniu ich w zabiegi codziennej pielęgnacji w sposób kompleksowy i pozytywnie wpłyniemy na stan włosów.

Czym jest codzienna pielęgnacja włosów

Prawidłowa pielęgnacja włosów rozpoczyna się już w trosce o skórę głowy. To ona jest bowiem źródłem, które charakteryzuje typ naszych włosów oraz ich stan. Należy zatem codzienną troskę rozpocząć od dbałości wewnętrznych struktur skóry głowy, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie wpłynąć na zdrowie i piękno włosów! Codzienna pielęgnacja powinna zatem bazować na prawidłowo dobranych kosmetykach i produktach. Cenne są także czynności, jakie należy podjąć, by wzmocnić ich działanie. Same kosmetyki nie wystarczą, podobnie jak podejmowane czynności również nie spełnią swojej roli.

O czym należy pamiętać pielęgnując włosy?

Jest kilka podstawowych czynności o jakich nie można zapominać, dbając o włosy i skórę głowy. Należy jednak pamiętać, iż są to ogólne wytyczne, które mają pomóc zapewnić prawidłowość w funkcjonowaniu procesów, jakie regulują ich stan. La Roche-Posay zaleca dodatkowe zdefiniowanie rodzaju problemu, jaki je dotyka, ponieważ każdy typ włosów wymaga wzmożonej pielęgnacji, bazującej na odmiennych warunkach. Mianowicie chodzi o to, iż o włosy ze skłonnością do przetłuszczania należy dbać w odmienny sposób, niż gdy chcemy przywrócić im blask.

Pielęgnacja włosów – 5 głównych zasad

  • Podstawą jest zdefiniowanie rodzaju włosów oraz problemów, jakie doskwierają skórze głowy. Następnie odpowiedni dobór środków pielęgnacyjnych, które skutecznie i w sposób bezpieczny wpłyną na poprawę kondycji włosów. Mowa tutaj o szamponach i odżywkach, które powinny uwzględniać indywidualne potrzeby cery.
  • Skuteczna pielęgnacja obejmuje mycie włosów. Przy tej czynności należy pamiętać by do spłukiwania szamponu z ich powierzchni stosować wodę niezbyt ciepłą i zimną. Ważne jest by była ona umiarkowana i nie przesuszyła włosów oraz nie wpłynęła na dezorganizację procesów, jakie warunkują zdrowy wygląd włosów.
  • Istotną kwestią jest fryzura, jaką wybieramy dla naszych włosów. Ważne jest, aby nie były one mocno ściśnięte w różnego rodzaju upięcia, ponieważ wtedy skóra głowy nie jest zdolna do prawidłowej wymiany tlenowej. Ta z kolei jest bardzo ważna, a brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza uniemożliwia prawidłowość funkcjonowania procesów wewnątrz skóry głowy. W skutkach może to doprowadzić do nieestetycznego wyglądu włosów, co będzie spowodowane zaburzeniem ich zdrowotnej kondycji.
  • Jeżeli chcemy wzmocnić proces, podczas którego skóra głowy jest w stanie pozyskiwać tlen i poprawnie funkcjonować, skuteczne jest jej masowanie. Można wykorzystać do tego specjalne narzędzia, które są łatwe w użyciu, a tym samym pozytywnie  wpływają na ogólny stan włosów. Masowanie to może także odbywać się przy pomocy palców podczas czynności mycia głowy. Należy jednak pamiętać by miało delikatny charakter, gdyż intensywne pocieranie skóry głowy, wpływa na produkcję sebum. Ma ono właściwości nawilżające, jednak jego nadmiar powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów.
  • Ostatnim elementem, który pomoże wzmocnić pielęgnację włosów jest odpowiednia dieta oraz unikanie stresu. Te dwa czynniki od wewnątrz wpływają na stan skóry głowy, a tym samym włosów. Warto zatem spożywać zbilansowane posiłki, pełne składników, które odżywczo wpłyną na stan zdrowia włosów. Brak stresu z kolei pozytywnie wpłynie na prawidłowość procesów wewnątrz struktur skóry głowy i wzmocni pielęgnację, sprawiając, że będzie ona miała kompleksowo skuteczny charakter!