Domowe sposoby na suche włosy

Suche włosy to problem, który niejednej z nas spędza sen z powiek. Na szczęście są domowe sposoby na suche włosy, oraz rady jak temu zapobiegać w przyszłości.

1. Nie przesadzaj z myciem włosów

Zbyt częste mycie głowy bardzo często jest jedną z głównych przyczyn wysuszania się włosów. Substancje myjące zawarte w szamponach powodują wypłukiwanie z włosa naturalnych olejków które nawilżają go od wewnątrz. Jednak z drugiej strony dobrze dobrany szampon będzie stymulował produkcję tych samych olejków. Jeśli macie suche włosy poszukajcie szamponu, którego pH będzie pomiędzy 4,5 a 6,7. Unikajcie również szamponów dla dzieci (niektórzy je polecają) ponieważ ich pH jest zdecydowanie za wysokie.
Jeśli zaś chodzi o to jak często myć włosy – postarajcie się myć głowę raz na 2-3 dni.

2. Traktuj swoje włosy delikatnie

Suche włosy są najbardziej wrażliwym na uszkodzenia typem włosów. Bardzo łatwo je np. złamać, dlatego traktujcie je bardzo ostrożnie. Zrezygnujcie z fryzur, w których włosy są mocno ściągnięte czy skręcone.

3. Suche włosy – na ratunek odżywka

Delikatne włosy potrzebują odżywienia, także nie bójcie się sięgnąć po sprawdzone kosmetyki. A jeśli Wasze włosy są naprawdę mocno wysuszone połóżcie odżywkę na noc (śpi się wówczas w czepku) i rano umyjcie głowę w letniej wodzie.

4. Ogranicz szczotkowanie włosów

Dość popularna jest opinia, że czesanie włosów dobrze wpływa na ich kondycję. Nic bardziej mylnego – szczególnie przy suchych włosach, które są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajcie również aby nigdy nie szczotkować włosów kiedy są one mokre.

5. Wymień szczotkę do włosów

Wbrew pozorom ten niewielki przedmiot ma ogromny wpływ na kondycję waszych włosów. Warto wymienić plastikowe szczotki na takie z włosia, a to dlatego, że szczotki z włosia nie „szarpią włosów” dzięki czemu ryzyko ich uszkodzenia jest dużo mniejsze.

6. Pożegnaj suszarkę

Używanie sucharki to wręcz proszenie się o przesuszone włosy. A jeśli jeszcze do tego dodamy rozczesywanie włosów (czyli ciągnięcie ich) podczas suszenia, to mamy gotowy przepis na problem. Jeśli już musicie użyć suszarki – ustawcie temperaturę na niską i unikajcie ciągnięcia włosów podczas suszenia.

7. Suche włosy to również wina diety

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak duży wpływ na wygląd włosów ma odpowiednia dieta. Dostarczenie organizmowi takich składników jak: żelazo, cynk, miedź, witaminy z grupy B to konieczność jeśli chcecie mieć piękne i zdrowe włosy.

8. „Odpuść” swoim włosom

Dla niektórych z Was brzmi to pewnie jak herezja, ale co jakiś czas zrezygnujcie ze stylizacji – wszelkie kosmetyki takie jak lakiery czy pianki zawierają alkohol, a ten bardzo wysusza włosy.

9. Obetnij rozdwojone końcówki

Która z Was ich nie zna – nie można zwlekać z ich obcięciem, nawet pomimo tego, że zapuszczacie włosy. Rozdwojone końcówki nie wyglądają dobrze i co gorsza nie da się ich uratować. Dodatkowo sprawiają, że pozostała część włosa traci wilgoć i również się wysusza.

10. Zajrzyj do kuchni

Jest wiele produktów, które mają bardzo korzystny wpływ na włosy:

  • Orzechy, pestki słonecznika, dyni – w ciągu dnia postarajcie się dodać jako przekąskę któryś z tych produktów, a w zamian wasze włosy znów staną się dobrze odżywione
  • Avocado i banany – w przypadku tego pierwszego owocu trudno go będzie dostać, ale z bananami tego problemu już nie będzie. Owoce te są doskonałe, żeby przygotować z nich domowym sposobem odżywkę. Rozgniećcie je razem, nałóżcie na włosy na około godzinę, a następnie spłuczcie ciepłą wodą.
  • Piwo – po umyciu włosów spłuczcie je piwem – to odżywi Wasze włosy i sprawi, że będą wyglądały dużo zdrowiej
  • Jajka – wymieszajcie jajko z odrobiną ciepłej wody i nałóżcie na włosy na kilka chwil, a następnie spłuczcie ciepłą wodą. Taki zabieg sprawi, że włosy będą odżywione od nasady, aż po same końcówki.

Możecie również przygotować swego rodzaju mieszankę, którą nakłada się na włosy około 30 minut prze umyciem. Odżywka taka składa się z 3 jajek, 2 łyżek stołowych oliwy z oliwek i jednej małej łyżeczki octu. Po nałożeniu na włosy tej mieszanki załóżcie również plastikowy czepek i tak pozostawcie na 30 minut. Na koniec normalnie umyjcie włosy.

Zobacz również co zrobić na suche włosy.